Wynajem mieszkań dla studentów w Gdańsku – ceny, lokalizacje, oczekiwania

Żabianka, Oliwa, Przymorze, Wrzeszcz i – co może być dla niektórych zaskoczeniem – również Morena – to dzielnice, w których studenci gdańskich uczelni poszukują mieszkania na czas roku akademickiego. Gdzie zamieszkać? Ile kosztuje wynajem pokoju lub mieszkania?

Miejsc w akademikach nie ma dla wszystkich

Zainteresowanie absolwentów szkół średnich gdańskimi uczelniami jest duże, bo te wielokrotnie były uwzględniane lub wyróżniane w międzynarodowych rankingach. Zarówno Uniwersytet Gdański, jak i Politechnika Gdańska oferują studentom miejsca w akademikach. Pierwsza uczelnia dysponuje 9 akademikami, w których na studentów czeka ponad 1700 miejsc. To jednak za mało, biorąc pod uwagę liczbę słuchaczy Uniwersytetu.

Ile kosztuje miejsce w uniwersyteckim akademiku? Cena zależy od rodzaju pokoju (jednoosobowy, wieloosobowy) oraz domu studenckiego. W roku akademickim 2017/2018 najtańsze miejsce w pokoju kosztowało 355 zł, a za najdroższy pokój jednoosobowy trzeba było zapłacić 567 zł miesięcznie[1].

W Gdańsku nie brakuje mieszkań dla studentów

Z uwagi na liczbę studentów w Gdańsku wielu właścicieli mieszkań nastawia się właśnie na tę grupę docelowych najemców. Mieszkania oferowane studentom najczęściej są kilkupokojowe i w pełni wyposażone. W zależności od metrażu, wynajmujący oferują miejsce w pokoju wieloosobowym lub pokoje jednoosobowe. Z drugiej strony bez trudu dostępne są też kawalerki, które cieszą się zainteresowaniem wśród studentów szukających komfortowego miejsca do zamieszkania na czas studiów.

Pod względem zabudowy Gdańsk jest bardzo różnorodny i dlatego zarówno mieszkania, jak i pokoje są oferowane w nowym i starym budownictwie. O ile na Żabiance studenci mieszkają w blokach z wielkiej płyty, o tyle w przypadku Wrzeszcza są to przede wszystkim zabytkowe kamienice. W ostatnich latach wynajmujący przywiązują coraz większą uwagę do standardu oferowanego lokum, odpowiadając tym samym na potrzeby studentów.

Ceny pokojów i kawalerek 

Studentom, którzy nie otrzymali miejsca w akademiku, pozostaje szukać stancji. Ile kosztuje miejsce w pokoju, a ile kawalerka na terenie Gdańska? Ceny są zróżnicowane. Od wielu lat najdroższymi studenckimi dzielnicami są Wrzeszcz i Oliwa. Dlatego wielu posiadaczy indeksu wybiera mniej popularne dzielnice, jak choćby Morenę. W ostatnich latach ta cześć Gdańska dynamicznie się rozwija – obok budynków z lat 70. i 80. powstają kameralne osiedla, a dzięki temu powstaje także nowa infrastruktura.

Uśredniając, za pokój w Gdańsku trzeba zapłacić od 700 do 1000 zł. Niektórzy właściciele do podanej ceny dodatkowo doliczają opłaty za media. Mniej zapłacą studenci, którzy zdecydują się na miejsce w pokoju wieloosobowym. Kawalerski są droższe – miesięczny koszt wynajmu takiego lokum wraz z opłatami wynosi od 1600 do 1900 zł. Cena nie jest jednak uzależniona wyłącznie od lokalizacji, lecz także oferowanego standardu. Nowocześnie urządzone i dobrze wyposażone mieszkania są oczywiście droższe niż te, w których remont ostatni raz był przeprowadzany w ubiegłym wieku.

Szukasz mieszkania? O tym pamiętaj!

Gdańsk to miasto nie tylko studenckie, lecz także miejscowość atrakcyjna turystycznie. Wielu właścicieli mieszkań w sezonie udostępnia posiadane nieruchomości turystom, a w sezonie akademickim właśnie studentom. Najlepsze oferty pojawiają się już pod koniec lata. Końcówka sierpnia to idealny moment, aby przystąpić do poszukiwań mieszkania.

Czy na początku października studenci mają jeszcze szansę znaleźć lokum dla siebie? Owszem, ale muszą liczyć się z ograniczeniami. Ofert jest mniej – na rynku pozostają głównie propozycje najdroższe lub położone w słabo skomunikowanych lokalizacjach.

[1] Ug.edu.pl, http://www2.ug.edu.pl/pl/dz_org/prawo/?akcja=pokaz_dane&id=3268 (dostęp 28.09.2018).

Mogą Ci się podobać

(Nowa) Stocznia – wróć, poznaj, zamieszkaj

Wynajem krótkoterminowy – popularny trend na trójmiejskim rynku nieruchomości

Flipy – czy to się opłaca?

Zmiany w podatku dochodowym od sprzedaży nieruchomości