Praktyczny poradnik o tym, jak przygotować nieruchomość na wizytę potencjalnego Klienta

Złota zasada marketingu brzmi: „Pierwsze wrażenie robi się tylko raz”. Przygotowując nieruchomość na wizytę potencjalnych Kupujących, mamy zaledwie kilka sekund na wywołanie dobrego wrażenia. Jak zatem opracować plan profesjonalnej prezentacji? Istnieje szereg sposobów na uatrakcyjnienie nieruchomości. Obecnie w procesie sprzedaży liczą się emocje. Należy zatem pamiętać, aby skutecznie przykuć uwagę i pobudzić wyobraźnię kupującego. Przygotowaliśmy mini poradnik, zawierający konkretne wskazówki, po zastosowaniu których, klient powinien dosłownie zakochać się w Twoim mieszkaniu lub domu.

Jak przygotować mieszkanie na prezentację?

Po pierwsze: zadbaj o odpersonalizowanie wnętrza

„W dzisiejszych czasach żyjemy szybko i intensywnie, bombardowani na każdym kroku nadmiarem bodźców i informacji. Ma to swoje konsekwencje na wielu wymiarach życia przeciętnego człowieka. W procesie sprzedaży oznacza to jedno – klienci potrzebują indywidualnego podejścia, pragną czuć się wyjątkowi i niepowtarzalni. Innymi słowy chcę wiedzieć, że odkryłeś i starasz się zaspokoić ich marzenia. Dlatego też, przygotowują nieruchomość do prezentacji należy zadbać o odpersonalizowanie wnętrza. Innymi słowy: pozbyć się z lokalu wszystkich przedmiotów kojarzących się z właścicielem” – podkreśla Wioleta Tocha Ekspert ds. sprzedaży nieruchomości w PARTNERZY Nieruchomości. Dlaczego jest to tak ważne? Klient chce czuć się wyjątkowy, a nieruchomość ma odpowiadać jego indywidualnej wizji słowa DOM. Osobowość poprzedniego właściciela – chociażby osobiste drobiazgi – utrudniają skupienie uwagi na potencjale nieruchomości. „W obecnych czasach sprzedaż nieruchomości nie jest prostym zadaniem. Uprzątnięcie z wnętrza osobistych przedmiotów, takich jak zdjęcia czy pamiątki, skutecznie ułatwi oglądającemu percepcję, przykuje uwagę do atutów, a tym samym da przestrzeń na zastanowienie się nad potencjałem nieruchomości” – dodaje Wioleta Tocha.

Po drugie: pamiętaj o wykorzystaniu siły pierwszego wrażanie

Badania pokazują, że klient potrzebuje ok. 30 sekund na podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości. Potem poszukuje już tylko racjonalnych argumentów, na potwierdzenie swojego emocjonalnego wyboru. W jakim pomieszczeniu znajdujemy się z klientem w trakcie strategicznych 30 sekund? Oczywiście chodzi o przedpokój. To z pozoru mało ważne pomieszczenie stanowi klucz dobrego wrażenia i ma ogromny wpływ na odbiór całego wnętrza. Estetyka i wygląd przedpokoju są bardzo istotne, ale nie zapominajmy o sile widoku, roztaczającego się na resztę mieszkania czy domu. Badania dowodzą, że jeżeli obraz ten przypadnie do gustu naszemu klientowi, wówczas przeniesie on swoje pozytywne skojarzenie na całe mieszkanie. Dlatego też, warto zadbać o wydobycie jak największej przestrzeni i nie zasłanianie widoku na pozostałe pomieszczenia.

Po trzecie: moc marketingu sensorycznego

„Wykorzystanie emocji w procesie sprzedaży to także marketing sensoryczny, a więc świat zapachów i smaków, oświetlenie, odpowiednie dodatki i barwy. Ostatnie z wymienionych decydują o pierwszym wrażeniu klienta. Jasne kolory odpowiadają za pozytywne skojarzenia, pobudzają wyobrażenia o odpoczynku i relaksie. Natomiast odpowiednie światło buduje nastrój, a tym samy stanowi „scenę przestawienia dla klienta”. Dopracowana kombinacja lamp, najlepiej w ciepłych kolorach, to podstawa sukcesu” – podsumowuje Wioleta Tocha.

Marketing sensoryczny polega na wywołaniu pozytywnych skojarzeń, poprzez odpowiednią stymulację zmysłów potencjalnego nabywcy. Podsumowując – naszym celem jest wprawienie klienta w dobry nastój. Pamiętaj, inteligentny wpływ na zmysły oglądającego, to sprawdzony sposób na szybką i zyskowną sprzedaż.

Zatem zaczynamy:

Zmysł wzroku: podstawą pierwszego wrażenia jest poczucie estetyki i porządku. Każde pomieszczenie powinno wyglądać nienagannie, a poszczególne elementy wystroju harmonijnie ze sobą współgrać. Brak porządku w mieszkaniu budzi negatywne skojarzenia z poprzednim właścicielem, a w konsekwencji może stanowić podstawę obniżenia ceny nieruchomości. Należy pamiętać, że w każdym pokoju znajduje się punkt przyciągający uwagę, który powinien być widoczny w pierwszej kolejności. Zadbaj więc o to, aby był nim jakiś atut, oryginalny detal, budzący pozytywne skojarzenia (np. fotel w stylu retro, niebanalna tapeta czy interesująca lampa). Kolejny punkt programu to odpowiednia gra światłem.  Pamiętajmy, aby w czasie wizyty naszego potencjalnego klienta wpuścić do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła oraz włączyć wszystkie źródła sztucznego światła, w szczególności efektowne, oryginalne lampy.

Przysłowiowa „kropkę nad i” naszych działań to dodatki. Adekwatnie dobrane – należy kierować się preferencjami grupy do której kierujemy ofertę – podnoszą atrakcyjność lokalu, budują pozytywne skojarzenia i pobudzają wyobraźnię. Sprawiają, że czujemy się jak w domu, a wnętrze wydaje się bardziej przytulne. Architekci wnętrz polecają bardziej dyskretne dodatki, takie jak eleganckie świece i świeże kwiaty. Wszystko na co patrzy potencjalny klient powinno być estetyczne i wzbudzać poczucie harmonii.

Zmysł węchu: W trakcie prezentacji najskuteczniejszy jest naturalny zapach czyli świeże powietrze, zapach owoców, kwiatów oraz kawy. Dlatego też istotnym, a z pozoru trywialnym zabiegiem przed wizytą naszego klienta, jest staranne wywietrzenie wszystkich pomieszczeń. Pamiętajmy także o pozbyciu się z mieszkania wszelkich źródeł „brzydkich zapachów”, budzących negatywne skojarzenia i zniechęcających do zakupu. Przepełniony kosz, stare dywany czy popielniczka z niedopałkami to punkty obowiązkowe na naszej liście. Na czas prezentacji warto pozbyć się z mieszkania także naszych ukochanych zwierząt – ze względu na charakterystyczny zapach i sierść, która niektórym klientom może przeszkadzać.

Dlaczego wszystkie wymienione zabiegi są tak ważne? Po raz kolejny odwołujemy się do emocji i reakcji behawioralnych. Zapachy posiadają ogromną siłę oddziaływania, a tym samym wpływają na podejmowanie decyzji konsumenckich.

Zmysł słuchu: kolejny istotny element, wpływający na decyzje zakupowe. Naszym celem numer jeden jest, aby klient poczuł się jak u siebie w domu. Zadbajmy więc, o odpowiedni klimat. Relaksacyjna muzyka w tle, nieutrudniająca konwersacji, działa odprężająca oraz powoduje, że chcemy zostać w danym pomieszczeniu na dłużej. Pamiętajmy również o tym, aby w czasie wizyty potencjalnego nabywcy nieruchomości wyeliminować źródła dźwięków budzących negatywne skojarzenia, takich jak hałas na ulicy czy telewizor. Podsumowując – odprężająca muzyka buduje warunki do urealnienia zakupowych marzeń naszych klientów.

Zmysł dotyku: na decyzje zakupowe wpływa także zmysł dotyku, powiązany bezpośrednio z zmysłem wzroku. Zadbajmy o to, aby w każdym pomieszczeniu znalazły się szczegóły przyjemne w dotyku, np. miękkie poduszki czy puchate dywany. Na naszą niekorzyść, a tym samym brak sukcesu sprzedażowego, mogą wpłynąć zaniedbania porządkowe, takie jak kurz, brud czy plamy. Aby klient czuł się swobodnie i czerpał przyjemność z przebywania w lokalu, zadbajmy także o optymalną temperaturę.

Zmysł smaku: wykorzystaj polską gościnność. Drobny poczęstunek wzbudza pozytywne skojarzenia, pozwala pozyskać sympatię naszego klienta. Jest nie tylko oznaką dobrych manier, ale także stanowi rodzaj nagrody za trud i poświęcony czas ze strony klienta. Wzbudzając emocjonalne zaangażowanie zwiększamy swoje szanse sprzedażowe – zgodnie z zasadą marketingu, podarunek wywołuje podświadomą potrzebę rewanżu i wdzięczności.

Przedstawione rady z pewnością zwiększą szanse na szybką i zyskowną sprzedaż. Pamiętaj, twój klucz do sukcesu to odpowiednie przygotowanie swojej osoby oraz nieruchomości – zadbaj o odpowiednią atmosferę, starannie wyczyść i uporządkuj każde pomieszczenie. „Przed prezentacją, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia agenta nieruchomości, a tym samy przedyskutować z nim kwestię naszej prezencji w czasie wizyty potencjalnych klientów. Dlaczego? Praktyka oraz badania pokazują, że większość właścicieli jest emocjonalnie związana z lokalem. Tym samym obiektywne nastawienie w trakcie prezentacji i słuchanie uwag klienta jest dla większości trudnym zadaniem. Warto przed prezentacją omówić tę kwestię z Agentem” – dodaje Wioleta Tocha.

Korzystają z naszych rad z pewnością wzorowo przygotujesz swoją nieruchomość na sprzedaż. Powodzenia!

 

Mogą Ci się podobać

5 korzyści ze współpracy z ekspertem finansowym

(Nowa) Stocznia – wróć, poznaj, zamieszkaj

Wynajem krótkoterminowy – popularny trend na trójmiejskim rynku nieruchomości

Z cyklu dzielnice Trójmiasta – Uroki Wrzeszcza