Małe jest piękne – aranżacja kawalerki

Każdy z nas marzy o własnym domu lub mieszkaniu, swoistej oazie spokoju i odpoczynku. Kawalerka to niewielka kuchnia lub aneks kuchenny we wnęce, mała łazienka i jeden pokój. O tajnikach aranżacji małej przestrzeni opowie nam Ewa Weber-Traskowska – architekt wnętrz, pasjonatka zajmująca się projektowaniem i aranżacją.

Ze słowem kawalerka kojarzą mi się słowa piosenki: tu masz swój ciasny, ale własny kąt…Od czego zaplanować aranżację tej niedużej przestrzeni, aby pomieścić nasz cały świat – ogrom rzeczy i sprzętów?

Ewa Weber-Traskowska: Rzeczywiście aranżacja kawalerki to jedno z najważniejszych projektowych wyzwań. Na małej powierzchni musimy pomieścić kilka stref oraz funkcji. Dlatego na samym początku warto wyznaczyć określone strefy – relaksu, pracy, gotowania czy spania. Istotną kwestią jest to, czy kawalerka ma oddzielny salon i kuchnię – wówczas możemy rozpocząć właściwe urządzanie mieszkania. Pamiętajmy, aby ergonomicznie wykorzystać każdą przestrzeń na przechowywanie sprzętów i drobiazgów. Innymi słowy musimy dokonać logicznego podziału każdego pomieszczenia, od początku ustalić gdzie co trzymamy.

Ważną kwestią wydaje się być zadbanie o wspomnianą funkcjonalność mieszkania.

Ewa Weber-Traskowska: Aby maleńka powierzchnia kawalerki była funkcjonalna musimy ograniczyć do minimum swoje oczekiwania. Funkcjonalne urządzenie stanowi wyzwanie, jednak zastosowanie kilku prostych zasad sprawia, że jest to możliwe. Aranżacja musi być przemyślana tak, aby uwzględnić wielofunkcyjne zastosowanie poszczególnych mebli (jeden mebel zastępuję nam kilka). Funkcjonalność kawalerki łączy się bezpośrednio z podziałem na strefy. I tak wielofunkcyjna sofa w pokoju może służyć do wypoczynku, pracy i spania. Praktyczne wyposażenie małych powierzchni to także przemyślany dobór mebli i ograniczenie ich do niezbędnego minimum. Dzięki temu nie dojdzie do „zagracania” przestrzeni zbędnymi sprzętami. Zazwyczaj polecam meble i zabudowy robione na zamówienie, charakteryzujące się lekką formą i prostymi kształtami. Aby ergonomicznie wykorzystać każdą przestrzeń warto wybrać zabudowy pod sam sufit. Unikniemy wówczas niepotrzebnego podziału niewielkiej przestrzeni małymi meblami. Warto również kierować się zasadą praktyki – aranżując wnętrze wybierajmy meble i dodatki łatwe w utrzymaniu czystości. W ten prosty sposób zachowamy ład i wizualną harmonię.

Często mówi się, że podczas aranżacji kawalerki należy wybrać jasną kolorystykę ścian i unikać ciemnych kolorów.

Ewa Weber-Traskowska: Jasne kolory, zarówno ścian, jak i mebli, mogą optycznie powiększyć małą przestrzeń. Obecnie odchodzi się od kultu jasnych barw. Osobiście uważam, że warto wykorzystać ciekawe designersko elementy, takie jak ciemna ściana lub fragmenty drewna czy kamienia. Poprzez odpowiednią grę światłem możemy nadal zachować wrażenie przestrzeni. Kontrast świetnie zadziała w aranżacji kawalerki – jeden mocniejszy kolor czy oryginalny detal. Z drugiej strony w aranżacji małego mieszkania ważne jest zachowanie otwartej przestrzeni, dlatego też należy zadbać o to, aby wnętrze było subtelnie wyważone, a poszczególne elementy spójne ze sobą. Kontrasty i unikalne detale mają służyć do podkreślenie poszczególnych stref, a nie dzielić niewielką powierzchnię. I tak cegła na ścianie idealnie oddaje charakter strefy relaksu, a wyspa oddziela kuchnię od salonu. Ważna jest także odpowiednia gra światłem – mocniejsze planujemy w miejscach przeznaczonych do pracy i jedzenia, natomiast w strefach do spania i relaksu bardziej klimatyczne.

Jakie elementy dodatkowo należy brać pod uwagę planując aranżację niewielkiego mieszkania?

Ewa Weber-Traskowska: Przede wszystkim to kto będzie w nim mieszkał – czy jedna osoba czy też para. W obu przypadkach należy trochę inaczej zaplanować przestrzeń. W przypadku pary należy pamiętać o potrzebach obydwu stron w poszczególnych strefach, tak, aby jednocześnie mogli wykonywać te same zajęcia, np. do pracy może posłużyć zarówno biurko jak i wyspa. Ważne jest, aby każdy miał swoją własną przestrzeń w mieszkaniu.

Jakie sklepy z wyselekcjonowanymi meblami, akcesoriami i oświetleniem poleciłabyś naszym klientom?

Ewa Weber-Traskowska: Zdecydowanie polecam sfmeble.pl, Moma Studio, zFABRYKI.PL oraz Miloo Home, które oferują modne i nietuzinkowe dodatki, nadające naszym wnętrzom niepowtarzalny desing i klimat.

Dziękujemy za rozmowę!

Aranżacja kawalerki – nasze inspiracje!

Jeśli szukasz pomysłu jak nowocześnie i stylowo urządzić kawalerkę przedstawiamy metamorfozę przytulnego mieszkania w Gdyni.

“Wnętrze 30m2 mieszkania w Gdyni było projektowym wyzwaniem. Na małej powierzchni należało zmieścić kilka stref oraz funkcji. Charakter wnętrza jest nowoczesny, bo było ono tworzone dla młodych dynamicznych ludzi, którzy cenią sobie komfort i funkcjonalność. Dzięki wyburzeniu ściany dzielącej pierwotnie wejście/korytarz od pokoju dziennego, pomieszczenie stało się przestronniejsze oraz bardziej nowoczesne. Pomieszczenie które było kiedyś kuchnią z wanną, zamieniło się w całkiem przestronną łazienkę, gdzie sprytnie został ukryty piecyk oraz pralka, a zabudowa jest świetnym miejscem na przechowywanie”.

Ewa Weber-Traskowska – architekt wnętrz, pasjonatka zajmująca się projektowaniem i aranżacją. Więcej ciekawych realizacji na:  http://ewaweber.art.pl/

 

Mogą Ci się podobać

5 korzyści ze współpracy z ekspertem finansowym

Wiosenne porządki – modne gadżety do Twojego domu

Z cyklu dzielnice Trójmiasta – Uroki Wrzeszcza

Flipy – czy to się opłaca?