Wynajem krótkoterminowy – popularny trend na trójmiejskim rynku nieruchomości

Czym jest najem krótkoterminowy?

Moda na wynajem krótkoterminowy zawędrowała do Polski od zachodnich sąsiadów i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Najem tego typu zyskał rzesze zwolenników głównie w nadmorskich oraz górskich miejscowościach, w których w okresie letnim apartamentu poszukuje liczna grupa spragnionych wrażeń turystów. Tego typu wynajem to doskonała alternatywa dla dużo droższych i mniej klimatycznych hoteli. Na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu trend ten sprawdza się także w przypadku osób poszukujących kameralnych kwater w trakcie podróży służbowych. Mieszkania pod wynajem krótkoterminowy powinny zatem charakteryzować się wielofunkcyjnością, a wynajmujący dbać o wystrój i komfort podróżnych.

Aby nasi goście byli usatysfakcjonowani z pobytu, warto skorzystać z rad naszych ekspertów i zastosować kilka prostych zasad.

Mini poradnik wynajmującego

Karolina Magierek: Jakie są zalety wynajmu krótkoterminowego?

Mateusz Dettlaff – Ekspert ds. sprzedaży nieruchomości w Partnerzy Nieruchomości: coraz więcej osób wynajmuje w ciągu roku mieszkania studentom, natomiast w okresie letnim przechodzi na wynajem krótkoterminowy. Taki charakter wynajmu mieszkania znosi wówczas ryzyko utraty zysku w trakcie wakacji. Rachunek jest oczywisty – nawet jeśli nasza nieruchomość będzie wynajęta tylko przez pół miesiąca to osiągnięty zysk i tak będzie znacznie większy niż miesięczny czynsz podczas najmu długoterminowego.

Wynajem dla turystów wydaje się pracochłonnym zajęciem...

Mateusz Dettlaff: Trzeba wziąć pod uwagę organizację czasu na sprzątanie, zmianę pościeli oraz cały booking związany z ofertą. Jeżeli ktoś ma pracę, która pozwala mu na należyte zajęcie się gośćmi, samodzielnie zajmuje się sprawami organizacyjnymi związanymi z wynajmem. Coraz więcej osób korzysta jednak z oferty wyspecjalizowanych firm. Trzeba również dobrze znać rynek i konkurencję, aby na bieżąco śledzić ceny “sąsiadów”. Mieszkań na wynajem krótkoterminowy jest obecnie bardzo wiele na rynku trójmiejskim, tym samym należy być dobrze obeznanym w temacie oraz rozsądnie “żonglować”cenami. Ceny wynajmu zaczynają się w sezonie od ok. 130 zł do nawet 1 000 zł za dobę – w zależności od serwisu (Airbnb czy Booking). 

O czym powinien pamiętać najemca umieszczając ofertę w Internecie?

Mateusz Dettlaff: pamiętajmy przede wszystkim o kompletności informacji w naszej ofercie internetowej, np. dokładnie określmy warunki rezerwacji, co jest wliczone w koszt najmu oraz informacje o ewentualnym bezpłatnym odwołaniu rezerwacji – zwłaszcza gdy już podczas rezerwacji wymagane jest uiszczenie całkowitej kwoty bądź jej części. Osoby poszukujące w Internecie apartamentu na wynajem krótkoterminowy zainteresowane są także informacjami dotyczącymi szczegółów opłat (dodatkowa opłata za parking bądź sprzątanie). Na koniec kilka słów o umowie najmu – powinna zawierać szczegółowe informacje dotyczące opłat i naprawy ewentualnych szkód.

Focus na detal – jak atrakcyjnie urządzić mieszkanie pod wynajem turystyczny?

Karolina Magierek: na satysfakcję osób wynajmujących nasze mieszkanie wpływa wiele czynników. Na pewno liczy się lokalizacja – ważne, aby apartament znajdował się blisko centrum lub strategicznych punktów, takich jak plaża czy turystyczne szlaki. Co poradziłabyś naszym czytelnikom w kwestii urządzenia mieszkania pod wynajem krótkoterminowy?

Ewa Weber-Traskowska – Architekt wnętrz: Nie warto inwestować w drogie materiały, kierując się przekonaniem, że będą trwalsze. Jako wynajmujący nastawmy się na częste remonty – mieszkanie ma wyglądać świeżo, atrakcyjnie i modnie. Warto natomiast zainwestować w niebanalny motyw czy gadżet – w tym sezonie dominują tapety w kwiaty lub duże liście. Renesans przeżywają barokowe kolory (ciemna zieleń, granat, bordo oraz złoto). Aksamitne sofy czy fotele w tych barwach to absolutny must have. Warto zatem odważniej dobierać kolor i ozdoby, pozwolić sobie “na więcej”, niż urządzając własne wnętrze. Apartament na wynajem krótkoterminowy powinien pozytywnie zapadać odwiedzającym w pamięć, wyróżniać się na tle pozostałych ofert – oryginalne motywy i detale z pewnością zapewnią oczekiwany efekt “wow”. Pamiętajmy także, że oświetlenie powinno przede wszystkim spełniać funkcję dekoracyjną, a nie użyteczną, stwarzać wyjątkowy klimat miejsca, wprowadzać w nastrój odpoczynku i relaksu.

Jak zadbać o najwyższy standard mieszkania w obliczu rosnącej konkurencji?

Ewa Weber-Traskowska: Warto zwrócić uwagę, czy jest ono komfortowe i wyposażone we wszelkie przedmioty niezbędne podczas kilkudniowego pobytu. Z własnego doświadczenia wiem, że oczekiwania gości co do standardu wyposażenia apartamentów tego typu ciągle rosną. Obecnie podstawowe sprzęty typu żelazko i suszarka nie wystarczą. Warto zastanowić się nad celem przyjazdu naszych klientów i odpowiedzieć na ich pragnienia. W większości przypadków odwiedzający przyjeżdżają nad morze w celach rekreacyjnych, pragną spędzić urlop w “odrobinie luksusu”. Dobry ekspres do kawy czy kieliszki do wina z pewnością umilą gościom czas w naszym apartamencie. 

Jeżeli szukasz nieruchomości pod inwestycję zgłoś się do naszego biura. Nasi Eksperci pomogą Ci w znalezieniu odpowiedniej nieruchomości, wynegocjują najlepszą cenę i pomogą we wszystkich formalnościach.

Mogą Ci się podobać

(Nowa) Stocznia – wróć, poznaj, zamieszkaj

Flipy – czy to się opłaca?

Zmiany w podatku dochodowym od sprzedaży nieruchomości

Jak cię widzą, tak cię piszą – wizerunek agenta nieruchomości