(Nowa) Stocznia – wróć, poznaj, zamieszkaj

Gdańsk, obok Warszawy i Wrocławia, plasuje się w czołówce miast polskich odznaczających się wysokim komfortem życia. Dostęp do morza, świetnie zaplanowana komunikacja miejska, atrakcyjność turystyczna i wartość historyczna to jedynie niektóre składowe wpływające na fakt, że rok rocznie przyciąga do siebie sporą liczbę osób z Polski, jak i z zagranicy.

Lata doświadczenia na rynku nieruchomości pokazały, że w Gdańsku swoje miejsce na ziemi znajdą miłośnicy historii i tradycji, jak i nowoczesnych, nieszablonowych rozwiązań. W ciągu ostatnich kilkunastu lat miasto przeszło szereg zintensyfikowanych zmian. Wsłuchując się w potrzeby mieszkańców, budowane są nowe drogi, które w znacznym stopniu ułatwiają dojazd z obrzeży do centrum miasta. Obecnie dojazd z odległych dzielnic, takich jak Jasień czy z Łostowice, nie stanowi problemu, toteż sporo rodzin decyduje się na przeprowadzkę w spokojniejsze miejsca z dala od miejskiego zgiełku. Co więcej, dzielnice poszerzają swoje terytoria, wykupując tereny dawniej należące do miasta, jak np. na Letnicy, gdzie powstają nowe osiedla mieszkalne. Wrzeszcz pięknieje, bowiem stare budynki są albo konserwowane, albo wyburzane, dzięki czemu teren miejski zyskuje przestrzeń dla nowych inwestycji. Najnowszym projektem realizowanym od kilku lat jest odrodzenie terenów dawnej Stoczni, będącej ważnym elementem gdańskiego folkloru.

Chyba nie ma w Polsce osoby, która nie słyszałaby o Gdańskiej Stoczni. Jest ona jest nie tylko wizytówką miasta, lecz także cennym świadkiem historii. Nosi liczne znamiona dziejów. Szacunek dla nich nie pozwala na diametralną zmianę jej charakteru i przebudowania zgodnie z popularnymi, masowymi standardami. Z pomocą przychodzi popularny ostatnio styl industrialny, idealnie wpisujący się w klimat Stoczni. Nowa Stocznia jest zatem miejscem, gdzie tradycja bezkolizyjnie spotyka się z nowoczesnością i nieoczywistymi rozwiązaniami. Obszar ten powoli zaczyna przeradzać się w odrębną dzielnicę, nazywaną Nowym Miastem.

Zmiany na terenach postoczniowych nie pozostają bez echa wśród gdańszczan, ponieważ kontrast tego, co znajdowało się na tym obszarze jeszcze kilka lat temu do tego, co jest na nim obecnie, budzi niemałe zdziwienie. A pomysły na zagospodarowanie terenu się nie kończą. Nowe Miasto jest obecnie polem popisu dla deweloperów, którzy prześcigują się projektowaniu wymyślnych, wielofunkcyjnych inwestycji, lecz większość z nich jest dopiero w odległych planach. Tym, co budzi zdziwienie, jest fakt, że na obszarze terenów postoczniowych powoli zaczynają pojawiać się szkielety budynków mieszkalnych. Jest to zdarzenie bezprecedensowe w dziejach Gdańska i budzi entuzjazm szczególnie wśród młodych osób.

Rewolucję na Stoczni tak naprawdę rozpoczęła budowa Europejskiego Centrum Solidarności w 2007 roku. To wtedy zauważono, że stare, porobotnicze tereny mają potencjał stania się jedną z bardziej nowoczesnych i przemyślanych dzielnic Gdańska. Przez wiele lat tereny dawnej Stoczni żyły zapomniane w cieniu Śródmieścia.  Teraz, bliskie sąsiedztwo Starego miasta i kolebki gdańskiej turystyki – ulicy Długiej, to największy atut Nowego Miasta!

Perfekcyjnie zaplanowana struktura dzielnicy, niepozostawiająca miejsca na niedociągnięcia, schlebiać będzie nawet najbardziej wrażliwym gustom. Nowe budynki reprezentować będą styl industrialny, który idealnie wkomponuje się z klimat Stoczni i jej oryginalną architekturę. Ponadto, teren ten spodoba się osobom ceniącym komfort i bezpieczeństwo, bowiem budynki mieszkalne powstające na obszarze Nowego Miasta cechować ma wysoka dbałość o mieszkańców, jak również o ekologię. Nowa Miasto wkrótce ma stać się także dzielnicą biznesu – w planach jest utworzenie nowoczesnego kompleksu biurowców wzorowanego na wysokim standardzie zabudowy w Oliwie.

Mimo że wymienione inwestycje są dopiero w planach (najwcześniej można spodziewać się ich w 2023 roku), Stocznia przyciąga na swoje tereny tłumy. A to wszystko dzięki doskonałemu zapleczu rozrywkowemu Stoczni. Słynne kluby plenerowe sprawiają, że miejsce z pozoru ciche i uśpione, w nocy tętni życiem. Setki osób z całego kraju zjeżdżają się, by spędzić czas na 100czni czy Ulicy Elektryków.

Nowa Stocznia zadowoli także osoby poszukujące kulinarnych doznań, ponieważ na jej terenie znajdują się popularne w ostatnim czasie food trucki, serwujące wysokiej jakości jedzenie z różnych zakątków świata. W Nowym Mieście nie zabraknie także pomysłów na spędzanie czasu za dnia. Stopniowo powstają kluby sportowe i liczne przestrzenie do aktywnego spędzania czasu na powietrzu, jak np. boiska i place zabaw.

Nowe Miasto jawi się zatem jako doskonałe miejsce do przebywania w nim na co dzień. Dzięki planom deweloperów na zajęcie części terenu zabudową mieszkalną, już niedługo będzie to możliwe. Wyczuwalny duch przeszłości sprawia, że na jego terenach będą czuć się dobrze osoby o nostalgicznym, refleksyjnym usposobieniu. Bezpieczeństwo i komfort zapewnią im planowane osiedla strzeżone. Dzięki istnieniu miejsc wysoce energetycznych, odnajdą się tam osoby żywiołowe, lubiące miejski styl życia. Dla takich osób idealnym wyjściem będzie wynajem kawalerek na osiedlach stworzonych specjalnie dla młodych (tj. np. DOKI). Nowe Miasto będzie także świetnym wyborem dla rodzin z dziećmi, ponieważ rozległy obszar dzielnicy pozwoli na poznawanie świata będąc jednocześnie w centrum, jak i na uboczu miasta.

Sam pomysł rewitalizacji obszarów poprzemysłowych nie jest w gruncie rzeczy niczym nowym. W tym wypadku ponownie wzorujemy się Niemczech, Francji oraz Szwecji, gdzie już kilka tam temu zaczęto odzyskiwać tereny poprzemysłowe i stworzono na nich świetnie zaplanowane osiedla. W tym wypadku nie trzeba wstydzić się inspiracji Zachodem, bowiem Stocznia to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Gdańska. Szkoda byłoby o niej zapomnieć. Zatem wróć.  Poznaj. Zamieszkaj.

 

Mogą Ci się podobać

Wynajem krótkoterminowy – popularny trend na trójmiejskim rynku nieruchomości

Flipy – czy to się opłaca?

Zmiany w podatku dochodowym od sprzedaży nieruchomości

Jak cię widzą, tak cię piszą – wizerunek agenta nieruchomości